معاونت فرهنگی دانشجویی - دانشگاه علوم پزشکی فسا

stu 95

اخبار و اطلاعیه ها

به گزارش مف دا- فسا ؛ دکتر سید حسن هاشمی صبح امروز در آیین افتتاح همزمان 714 واحد اختصاصی زایمان در کشور که در تالار بعثت دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد، اظهار داشت: یکی از هدف گذاری های طرح تحول سلامت، کاهش هزینه های مردم در حوزه خدمات بهداشتی و درمانی بود که خوشبختانه علاوه بر بیمه کردن 11 میلیون نفر که عمدتا از اقشار آسیب پذیر بودند، پرداختی مردم در مناطق شهری به 6 و در مناطق روستایی به 3 درصد رسید و هزینه های زایمان طبیعی نیز به طور کامل رایگان شد.
وزیر بهداشت یادآور شد: در کشور 2 میلیون متر مربع از فضاهای بیمارستانی نوسازی و بهسازی شد و در تمام نقاط ایران، بیمارستانها ؛ از روستاها تا دل پایتخت در حال نوسازی و بهسازی است.
دکتر هاشمی ضمن انتقاد از برخی حاشیه سازی ها بر علیه طرح تحول سلامت، تاکید کرد: مردم شهد شیرین خدمات طرح تحول سلامت را چشیده اند و ادامه اجرای این طرح، وظیفه دولت و مجلس را سنگین تر می کند و در اولین باری که بعد از اجرای طرح تحول سلامت در هفته دولت به محضر مقام معظم رهبری رفتیم، ایشان طرح تحول سلامت را سرمایه اجتماعی دولت عنوان کردند و فرمودند:"طرح تحول سلامت را تقویت و حمایت کنید تا آسیب نبیند"
وزیر بهداشت تاکید کرد: برای کارآمدی نظام سلامت و طرح تحول سلامت، منابع مالی این حوزه باید پایدار شود و بیمه ها نیز به صورت علمی ساماندهی شده و از قالب صندوق بیرون بیایند زیرا در این صورت ریسک پذیرنخواهند بود بنابراین لازم است تا در برنامه ششم توسعه که اولین برنامه توسعه پس از ابلاغ سیاست های کلی سلامت است، به این موضوع در قالب برنامه و قانون توجه شود زیرا مردم هنوز مشکلاتی در حوزه سلامت دارند.
دکتر هاشمی با اشاره به انجام بیش از 500 عمل جراحی قلب باز در شهرستان فسا در دو سال گذشته، خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته مردم مجبور بودند برای دریافت این خدمات به مرکز استان مراجعه کنند اما در حال حاضر این خدمات در نزدیکترین مرکز درمانی به محل سکونت آنها فراهم شده که اقدام بسیار ارزشمندی است.
وزیر بهداشت یکی از بزرگترین افتخارات نظام بهداشتی کشور را کاهش مرگ مادران و نوزادان در کشور عنوان کرد و گفت: البته هنوز هم انتظار کاهش بیشتری در این شاخص داریم اما مساله جمعیت، از نظر ملی، مذهبی و امنیتی اهمیت دارد و هر فردی که ایران را باور دارد با هر باور و اعتقادی، باید به این موضوع مهم توجه داشته باشد زیرا پیر شدن جمعیت، یک واقعیت است و نباید آن را وارد فضای روشنفکری کنیم.
وزیر بهداشت در پایان گفت: دولت و مجلس باید به موضوع جمعیت، توجه ویژه ای داشته باشند زیرا مورد تاکید مقام معظم رهبری است البته رشد جمعیت در کشور در سال 94 نسبت به سال گذشته آن، حدود 4.5 درصد بوده البته باید ابزارهای تشویق مردم به افزایش جمعیت نیز فراهم شود.

در حاشیه آیین افتتاح همزمان 714 واحد اختصاصی زایمان در کشور، مقام عالی وزارت از غرفه های دانشجویی که گزیده ای از فعالیت های خود را به نمایش گذاشته بودند بازدید کردند.

گفتنی است کانون هنر، انجمن خیریه دانشجویی باران، کانون قرآن و عترت، کانون شعر و ادب، تشکل بسیج دانشجویی و اداره های فرهنگی، مشاوره ، تربیت بدنی و انجمن علمی پرستاری عملکرد خود را ارائه دادند.