معاونت فرهنگی دانشجویی - دانشگاه علوم پزشکی فسا

stu 95

اخبار و اطلاعیه ها

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در تحلیل دیدار مقام معظم رهبری با اساتید دانشگاهها :

•  دیدار با مقام معظم رهبری، فرصت مغتنمی برای رفع دغدغه های حوزه های علمی و فناوری است

دکتر محمدرضا فراهانی گفت: مشورت با نهادهای کارشناسی که با آگاهی از فرصتها و چالش های علمی کشور، شناخت بهتری از نخبگان جامعه دانشگاهی دارند، باعث می شود جامعه دانشگاهی قطعا از وقت محدود و ارزشمند رهبر فرزانه انقلاب بهره بیشتری ببرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی به نقل از خبرگزاری وزارت بهداشت: معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به جلسه ای که اساتید و روسای دانشگاه ها چهارشنبه هفته گذشته با مقام معظم رهبری داشتند، گفت: رهبر معظم انقلاب هرسال در ماه مبارک رمضان با برخی اقشار ملاقات هایی دارند که یک جلسه از این دیدارها به اساتید دانشگاه ها اختصاص می یابد.

دکتر محمدرضا فراهانی با اشاره به این که این یک فرصت بسیار مغتنم برای اساتید دانشگاه ها است تا بتوانند دغدغه هایشان را در حوزه های علمی و فناوری مطرح کنند، توضیح داد: قاعدتا حضور مقام معظم رهبری در جمع اساتید و توصیه هایی که ایشان در پایان این دیدار دارند، در توسعه حرکت علمی کشور بسیار راهگشا است.

وی خاطرنشان کرد: این جلسات سابقه طولانی دارد و نقش آنها در توسعه علمی کشور بسیار حائز اهمیت است. امسال نیز اولین سالی بود که در دولت جدید این فرصت ایجاد شد و روسای دانشگاه ها و مسئولان دو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری در این جلسه حضور داشته باشند.

به گفته دکتر فراهانی مقام معظم رهبری در پایان این جلسه توصیه های مهمی ارائه نمودند. ایشان تاکید فراوانی بر حفظ شتاب توسعه علمی کشور داشتند و فرمودند در 12 سال گذشته رشد خوبی در توسعه علمی کشور داشته ایم و حتما این شتاب باید حفظ شود.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری حرکت علمی در کشور به انسانی تشبیه نمودند که در یک سربالایی به سرعت راه می رود و اگر توقف کند، نه تنها نمی تواند بالا برود، بلکه ممکن است عقب گرد داشته باشد. همچنین ایشان به نقش بسیار اساسی که اساتید در تربیت دانشجویان و تضمین آینه علمی کشور می توانند داشته باشند، تاکید کردند.

به گفته معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تقویت باورهای ملی و دینی دانشجویان از دیگر نکاتی بود که رهبر معظم انقلاب به اساتید توصیه کردند. ایشان با تصریح این که با فعالیت سیاسی دانشجویان در یک فضای با نشاط موافق هستند، فرمودند که دانشگاه ها نباید باشگاه احزاب سیاسی شود و از این مساله که یک آفت بزرگ است باید پرهیز کرد.

دکتر فراهانی افزود: مسئولان وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فن آوری خود از مدعوین این جلسه بودند و نقشی در دعوت از میهمانان و برنامه های این جلسه نداشتند.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد پتانسیل و ظرفیت اساتید دانشگاه های ایران و قدرت نقد، تحلیل و نقطه نظراتی که نخبگان جامعه دانشگاهی می توانند ارائه دهند، از آنچه که در این جلسه مطرح شد، بسیار بالاتر بود. البته مباحث خوبی مطرح شد ولی اگر دقت بیشتری مصروف می گردید و انتخاب های جامع تر و مناسب تری صورت می گرفت، از این فرصت بسیار مغتنمی که سالی یکبار ممکن است پیش بیاید تا جامعه دانشگاهی بتوانند نظراتشان در حضور مقام معظم رهبری مطرح کنند، می توانستیم به نحو شایسته تری استفاده کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تاکید کرد: بدیهی است اگر با وزارت خانه های مربوطه که با فرصتها و چالش های علمی کشور بیشتر درگیرند و شناخت بهتری از نخبگان جامعه دانشگاهی دارند، مشورت شود و در انتخاب افراد و موضوعاتی که قرار است طرح گردد،مشورت بیشتری صورت گیرد، جامعه دانشگاهی قطعا از وقت محدود و ارزشمند رهبر فرزانه انقلاب بهره بیشتری خواهد برد.