معاونت فرهنگی دانشجویی - دانشگاه علوم پزشکی فسا

stu 95

اخبار و اطلاعیه ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، اختتامیه اجلاس معاونان و مدیران فرهنگی و دانشجویی و روسای ادارات تربیت بدنی و مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور بعد از ظهر دیروز یکشنبه هشتم شهریور ماه همزمان با بیستمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

در این جلسه که به شکل پرسش و پاسخ تعدادی از حاضران در جلسه با دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت برگزار شد، افرادی به نمایندگی از حاضران در جلسه، جمع‌بندی مباحث مطرح شده در جلسات مجزای مدیران دانشجویی، مدیران فرهنگی، روسای ادارات مشاوره و تربیت بدنی را که صبح روز یكشنبه برگزار شده بود، مطرح کردند.

یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران فرهنگی و مدیران دانشجویی که در این جلسه به آن اشاره شد، تشکیلات جدید معاونت فرهنگی و دانشجویی در برخی دانشگاه‌ها بود. بر این اساس ادغام معاونت فرهنگی و دانشجویی با معاونت آموزش و تحقیقات در برخی از دانشگاه‌ها مشکلاتی ایجاد کرده است.

از مسائل مطرح شده از سوی ادارات مشاوره عدم تناسب بودجه و نیروی انسانی این ادارات با تعداد دانشجویان دانشگاه‌ها و فعالیت‌های محول شده به این دفاتر بود. کم بودن حق‌الزحمه نیروهای پاره وقت و نبود ردیف بودجه خاص دفاتر مشاوره و کمبود نیروی متخصص از مسائلی بود که به آن اشاره شد.

طرح پایش سلامت روان دانشجویان از دیگر دغدغه‌های مطرح شده از سوی دفاتر مشاوره بود. نگرانی از عدم همکاری دانشجویان ترم‌های بالا در این طرح، نیاز به بودجه و نیروی انسانی جهت اجرای طرح در دانشگاه‌ها و تحلیل خروجی‌های این طرح در وزارت بهداشت از دیگر مواردی بود که نماینده دفاتر مشاوره دانشگاه‌ها مطرح کرد.

همتایاران دانشجویی و نگرانی دفاتر مشاوره از چگونگی اجرای آن توسط دانشجویان، بحث محرمانگی و اعتماد دانشجویان به همتایاران، بومی‌سازی طرح، نگرانی از آسیب‌های احتمالی، آموزش همتایاران و اجرای این طرح به صورت پایلوت از دیگر موضوعات مطرح شده بود.

نماینده مدیران دانشجویی نیز به مسائلی از جمله عدم ارتباط دانشجویان با خانواده‌هایشان و لزوم تحکیم روابط دانشگاه با خانواده‌ها، تعامل با دستگاه‌های خارج از دانشگاه‌ها و استفاده از منابع و امکانات آنها، طرح دانشگاه عاری از اعتیاد و لزوم همکاری همه دانشگاه‌ها در این موضوع و کمک به تغییر سبک مطالعه دانشجویان و جلوگیری از سوء مصرف دارو اشاره کرد.

در حوزه رفاهی نیز در این جلسه به سه موضوع اولویت‌دار شوراهای صنفی، شهردار خوابگاه و اعتبارسنجی خوابگاه‌ها اشاره شد. یکی از راهبردها در سند دانشگاه اسلامی افزایش مشارکت دانشجویان و دانشگاهیان در امور دانشگاه‌هاست

در ادامه جلسه و پس از طرح مباحث، محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس به مسائل مطرح شده پاسخ گفت. وی با اشاره به طرح پایش سلامت روان دانشجویان گفت: چگونه برخی دانشگاه‌ها اعلام کرده‌اند زیر بار اجرای این طرح نمی‌روند در حالی که جزئیات آن هنوز مورد بحث و بررسی قرار نگرفته و حتی برای شما مطرح نشده است.

مطمئن باشید هیچ پروژه‌ای بدون انجام مرحله پایلوت اجرا نمی‌شود. فراهانی در ادامه با اشاره به اهمیت رصد وضعیت نیروی انسانی دانشگاه‌ها اظهار کرد: به زودی فرم‌هایی در اختیار شما قرار می‌گیرد که به واسطه آنها می‌توانیم وضعیت نیروهای انسانی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها را رصد کنیم.

اطلاعاتی که به واسطه این فرم‌ها در اختیار ما قرار می‌دهید به ما کمک می‌کند که بتوانیم نیروی انسانی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها را رتبه‌بندی کرده و برای آن برنامه‌ریزی کنیم. تا وضعیت نیروی انسانی مشخص نباشد و نیرویی در کار نباشد هر چه ابلاغ و طرح از طرف وزارت بهداشت به شما ارائه شود قابل اجرا نخواهد بود.

وی در ادامه به سامانه داشبورد مدیریتی که معاونت فرهنگی و دانشجویی در حال طراحی است اشاره کرد و گفت: نرم‌افزاری در حال طراحی است که از طریق آن فعالیت دانشگاه‌ها لحظه به لحظه رصد می‌شود. از شما می‌خواهیم که برای تکمیل این نرم‌افزار به ما کمک کنید. این سامانه در هر لحظه همه فعال و انفعالاتی که در حوزه فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌ها اتفاق می‌افتد را نشان می‌دهد.

فراهانی همچنین اظهار کرد: قدر این را بدانید که از ستاد به شما تکلیف کنیم، چه کار کنید. این تکلیف برای شما اهرمی می‌شود که بتوانید در دانشگاه برای انجام کارها و دریافت بودجه چانه‌زنی کنید. وقتی کاری تکلیف می‌شود بودجه هم برای آن در نظر گرفته خواهد شد البته در ازای تخصیص بودجه حسابرسی هم می‌کنیم. معاون وزیر تاکید کرد: این برنامه‌ها را چه اجرا کنید چه نکنید، در آینده معیاری برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در حوزه فرهنگی و دانشجویی خواهد بود. البته در حین اجرا برنامه‌ها بازبینی شده و اشکالات برطرف می‌شوند. ما می‌خواهیم کارها را به دانشگاه‌ها بسپاریم. اگر مطمئن بودیم که دانشگاه‌ها خوب عمل می‌کنند به این حوزه‌ها ورود نمی‌کردیم.  وقتی بررسی‌ها نشان می‌‌دهد که مردم فرزندانشان را سالم به ما تحویل می‌دهند و بعضاً معتاد تحویل می‌گیرند، وقتی دانشجویی سالم وارد دانشگاه ما می‌شود و آسیب‌دهده و بیمار خارج می‌شود، به این معنی است که خروجی خوبی از دانشگاه‌ها نداریم و باید به این حوزه‌ها ورود کنیم. لذا اگر شما با ما همکاری نکنید موفق نخواهیم بود.

وی همچنین اظهار کرد: به شرطی ما در همه حوزه‌ها موفق می‌شویم که کار را به مردم بسپاریم. در دانشگاه هم باید کار به دانشجو سپرده شود. فراهانی ادامه داد: سردارانی که دفاع مقدس را اداره کردند بین 20 تا 30 سال سن داشتند. چطور آنها چنین کار عظیمی انجام دادند ولی ما اعتماد نمی‌کنیم یک خوابگاه دانشجویی را به شورای صنفی بسپاریم.

در هر منطقه‌ای چند خوابگاه را به شهردار بسپارید، شورای صنفی بدون شهردار معنی و مفهوم ندارد. ما نخواستیم آقابالاسر برای شما بگذاریم که هر روز سراغ شما بیایند که چرا غذا شور است و ... چرا خوابگاه سوسک دارد. کار را به دانشجو بسپارید بعد شما از آنها بپرسید چرا در خوابگاه سوسک هست چرا مواد مصرف می‌شود. چند خوابگاه ساخته شده و هنوز تجهیز نشده و پرسنل هم ندارد. همین خوابگاه‌ها را با مشاوره و نظارت خودتان به دانشجوها بسپارید، اگر وضعیت بهبود نسبی پیدا نکند بدتر از این وضعیتی که هست نمی‌شود. فراهانی با اشاره به سند دانشگاه اسلامی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده، گفت: یکی از راهبردها در سند دانشگاه اسلامی افزایش مشارکت دانشجویان و دانشگاهیان در امور دانشگاه‌هاست. مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در عداد قانون است، از این قوانین استفاده کنید.

از کارهای اجرایی فاصله بگیرید و فقط نظارت کنید. دانشجویان هم نیروهای ارزان هستند و هم خلاق و مبتکرند. همه افرادی در که امروز حوزه‌های مدیریتی فعالند در دوران دانشجویی تجربه فعالیت‌های مدیریتی داشته‌اند. معاون وزیر بهداشت در خصوص حوزه تربیت بدنی گفت: در قانون مقررات مالی اجازه داده شده که دستگاه‌ها یک درصد بودجه را صرف تربیت‌بدنی کنند. با این اختیارات و با تشکیلاتی که با همکاری معاونت پشتیبانی ایجاد شده، وضیعت خوبی را در چند ماه آینده در حوزه تربیت بدنی خواهیم داشت.

امیدواریم در نیمه دوم سال، المپیاد ورزشی کارکنان را برگزار کنیم. وی در پایان اعلام کرد که درصدد هستیم حوزه تربیت بدنی در حد اداره کل ارتقاء پیدا کند، که طرح این موضوع با تشویق حضار روبرو شد.