معاونت فرهنگی دانشجویی - دانشگاه علوم پزشکی فسا

stu 95

اخبار و اطلاعیه ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه به نقل از وزارت بهداشت، نشست خبری هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور روز13 مهرماه در مجتمع فرهنگی تاریخی سعد آباد با حضور دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت و رئیس جشنواره، دکتر حسام الدین علامه مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت و دبیر جشنواره، محمدعلی بهمنی شاعر برجسته کشوری، دکتر افشین یدالهی ترانه سرا، داریوش ارجمند بازیگر و پیشکسوت تئاتر، رحمت اله امینی استاد تئاتر، امیر سیاح و دکتر کوروش عزیزی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.

در این نشست که  شرایط، ضوابط، رشته و بخش‌‌های هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان علوم پزشکی کشور تشریح و به سؤالات خبرنگاران رسانه‌ها پاسخ داده شد.

نکته بارز جشنواره هفتم حضور هنرمندان پیشکسوت است.

  محمد رضا فراهانی معاون وزیر بهداشت و رئیس جشنواره در این نشست به ذکر خلاصه‌ای از تاریخچه برگزاری جشنواره و اصلاحات و تغییرات صورت گرفته در آن پرداخت و گفت: در این جشنواره فضای مناسبی ایجاد کردیم که دانشجویان به فرهنگ غنی ایران توجه کنند. فرهنگ بخشی از هویت ماست و اگر شاخصه‌های فرهنگی بخشی از وجوه شخصیت افراد جامعه نباشد نمی‌توانیم ادعا کنیم که فرهنگی غنی داریم. این عناصر باید بین همه مردم به خصوص دانشجویان تسری پیدا کند و بخشی از شخصیت آنها شود. دوست داریم دانشجویان با مولفه‌ها و عناصر فرهنگ ایرانی آشنا شوند و به سمت قله‌های معرفت و کمال حرکت کنند.

وی با اشاره به تشکیل کانون‌های فرهنگی هنری در دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد: کانون‌های فرهنگی را در دانشگاه‌ها در حوزه های مختلف به صورت هدفمند تعریف کردیم که خود دانشجویان کانون‌ها را تاسیس و مدیریت  کنند، برنامه‌های آموزشی نیز در مسیر فرهنگ ایرانی اسلامی تعریف شده که دانشجویان در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری آموزش ببینند و یک کار فرهنگی عمیق و ماندگار صورت بگیرد.

فراهانی نکته بارز جشنواره هفتم را حضور پیکسوتان عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری به عنوان دبیران تخصصی و افتخاری جشنواره دانست.

به دنبال ایجاد رقابت گروهی هستیم

حسام‌الدین علامه دبیر این جشنواره  نیز در این نشست با ذکر توضیحاتی درباره تمایزات جشنواره هفتم نسبت به جشنواره‌های قبلی گفت: هدف ما این است که رقابت‌ها و فعالیت‌های دانشجویان را از حالت فردی به گروهی هدایت کنیم. به دنبال این هستیم که در جشنواره‌های بعدی رقابت بین کانون‌های فرهنگی و هنری باشد.

وی در ادامه اعلام کرد: امسال به صورت پایلوت جشنواره کانون‌های برتر را برگزار می‌کنیم تا نتیجه این رقابت تجربه‌ای شود تا در جشنواره فرهنگی کانون‌ها رقابت کنند.

علامه در ادامه به تشریح موضوع‌های جشنواره پرداخت و گفت: از جشنواره هفتم به بعد دو موضوع اصلی را به صورت ثابت خواهیم داشت؛ فرهنگ ایرانی اسلامی و فرهنگ سلامت که این دو موضوع زیر مجموعه‌های مختلفی در هر دوره خواهد داشت. در این دوره جشنواره در موضوع فرهنگ ایرانی اسلامی موضوع‌های اسلام ناب محمدی شامل وحدت، اخلاق و آزاداندیشی و هویت ایرانی شامل تمدن، اقوام و خانواده تعریف شده است. در موضوع فرهنگ سلامت نیز موضوع‌های چالش جمعیتی شامل بی‌فرزندی، تک‌فرزندی و سالمندی و سلامت اجتماعی شامل نشاط، اعتماد و مدارا در نظر گرفته شده‌اند.

به گفته وی هدف از برگزاری جشنواره تقویت فضای فرهنگی و هنری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و توسعه و تقویت مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی و هنری است. همچنین ایجاد بستر برای بروز و ظهور استعدادهای هنری دانشجویان، شناسایی، معرفی و تجلیل از دانشجویان خلاق و توانمند در زمینه‌های فرهنگی و ترویج فرهنگ سلامت با بهره‌مندی از ابزار هنر از دیگر اهداف این جشنواره عنوان شد. مشروح سخنان دبیرهفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان علوم پزشکی کشور در همین پایگاه اطلاع رسانی منتشر خواهد شد.

هنر دانشجویی یک غنیمت است.

داریوش ارجمند هنرمند پیشکسوت تئاتر و سینما نیز در این نشست اظهار کرد: هنر دانشجویی در همه دنیا یک هنر بسیار قابل احترام است. دو پدیده ورزش و هنر در دانشگاه‌های دنیا بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. جشنواره‌های دانشجویی در دنیا حال و هوای خاصی دارند چون هنرمندان حرفه‌ای چه در دنیا و چه ایران به رویه‌هایی عادت کرده‌اند که حرفه آنها می‌طلبد. اما دانشجو نگاهی متفاوت و دیدی تازه به هنر دارد که غنیمت است.

وی با ذکر این مطلب که دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی با جسم انسان سر و کار دارند و از دیگر اقشار شناخت بهتری نسبت به انسان دارند، گفت: فرهنگ و هنر با روح انسان سر و کار دارد و پرداختن این دانشجویان به عرصه‌های فرهنگی و هنری دستاوردهای ارزشمندی خواهد داشت.

امیدوارم در گزینش آثار سربلند باشیم.

محمدعلی بهمنی شاعر برجسته کشورو دبیر افتخاری بخش ادبی هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان علوم پزشکی کشور که در این نشست خبری حضور یافته بود، اظهار کرد: در حوزه شعر در دو موقعیت شاید بتوانیم پیش‌اندیشی کنیم. یکی وقتی داریم روایتی را بیان می‌کنیم و یکی وقتی می‌خواهیم ترانه‌سرایی کنیم.

وی با ذکر این نکته که پیش‌اندیشی به طور کلی همخوانی با ذات شعر ندارد، گفت: پیش‌اندیشی به این معنا که بیاندیشی چه می‌خواهی بگویی. در جشنواره‌ها چون موضوعی را از قبل تعیین می‌کنند شعر از حالت آفرینش در می‌آید و به ساختن نزدیک می‌شود

بهمنی با تاکید بر این مطلب که کسانی هستند که در شعر هم آفرینش می‌کنند و هم می‌سازند، ابراز امیدواری کرد: چون در این جشنواره هم پیش‌اندیشی می‌شود، امیدوارم که سرفراز در بیاییم و بتوانیم آثاری را برگزینیم که هم آفرینش و هم ساختن در آنها باشد.

رحمت اله امینی پیشکسوت عرصه بازیگری نیز در سخنانی اظهار کرد: از بابت این اتفاق فرهنگی هنری که از روی تدبیر پیش می‌رود بسیار مشعوف هستم. تئاتر باید در نهادهای دیگری غیر از مرکز هنرهای نمایشی نیز گسترش پیدا کند. دانشگاه‌ها باید محلی برای ارئه نمایش باشند.

وی در ادامه افزود: ما در دانشگاه‌ها نمایشنامه‌نویسانی تربیت می‌کنیم که می‌توانند زندگی دانشمندان و حکمای برجسته را به صورت نمایشنامه درآورند. ما درباره زندگی حکیم خیام چه می‌دانیم؟ چقدر او را می‌شناسیم؟ با ابزار هنر می‌توانیم او را به جامعه دانشگاهی معرفی کنیم.

در داوری آثار ارتقاء اعتبار جشنواره را در نظر بگیریم.

افشین یدالهی ترانه‌سرا نیز در ادامه نشست اظهار کرد: هر کسی در زمینه هنر فعالیت می‌کند به احتمال زیاد یا دانشجو است یا دوران دانشجویی را تجربه کرده است، هر چند ممکن است فعالیت هنری او را با رشته تحصیلی‌اش تطابق نداشته باشد.

وی اضافه کرد: در رشته پزشکی افراد شاخصی که در زمینه‌های هنری هم فعالیت کرده‌اند، بسیار زیاد هستند. هر قسمتی از علم می‌تواند یک هنر باشد. اگر قرار است کار ماندگار و خلاقانه‌ای انجام شود باید نگاه هنرمندانه داشته باشیم حتی دردرمان یک بیمار. در پزشکی به مواردی برمی‌خوریم که باید خلاقیت و نگاه هنرمندانه به موضوع داشت، این خودش هنری است.

یداللهی در پایان تاکید کرد: در داوری بدون تعارف باید سعی در ارتقا کیفیت جشنواره داشته باشیم تا حضور در این جشنواره برای شرکت‌کنندگان اعتبار محسوب شود.

امیر سیاح دبیر بخش مجازی این جشنواره با ذکر این مطلب که باید با ابزار رسانه سطح سلامت را ارتقاء دهیم گفت: وجود تکنولوژی‌های جدید و نو آوری‌هاست که ما را از یک سن تئاتر به دل مردم می‌برد. رسانه‌های نوین در عصر حاضر می‌توانند در ارتقاء سطح سلامت موثر باشند.

وی افزود: هر محتوایی از یک شعر گرفته تا یک کتاب یا فیلم باید در یک شش ضلعی قرار بگیرد که بقیه اضلاعش رسانه‌های همراه و هوشمند و خدمات ارزش افزوده باشند. باید بستری برای ظهور سلامت اجتماعی و معنوی ایجاد کنیم که در اقتصاد فرهنگ و اقتصاد سلامت تغییر ایجاد شود.

دبیر تخصصی بخش مجازی در پایان تاکید کرد: پتانسلیلهای رسانه‌های نوین را در عرصه‌های فرهنگی، هنری و سلامت در نظر بگیریم. تئاتر، موسیقی و هنرها را در بستر رسانه‌های نوین و هوشمند قرار دهیم که بتوانیم بحث پیشگیری و سلامت را در جامعه مطرح کنیم و شاهد بروز و شکوفایی فرهنگ سلامت در تمامی رسانه‌ها باشیم.

در ادامه این نشست خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ها سوالات خود را در خصوص نحوه و شرایط برگزاری جشنواره هفتم مطرح و توسط رئیس و دبیر جشنواره به سوالات آنها پاسخ داده شد.