معاونت فرهنگی دانشجویی - دانشگاه علوم پزشکی فسا

stu 95

اخبار و اطلاعیه ها

مراسم افتتاحیه این نشست با حضور دکتر حسام الدین علامه، مدیرکل فرهنگی معاونت ‏ فرهنگی‏، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، دکتر جزنی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جمعی از مسوولان ستادی و دانشگاهی آغاز به کار کرد.

در ابتدای مراسمکه با سرود ملی جمهوری اسلامی و تلاوتی چند از آیات کلام الله مجید آغاز شد‏ دکترجزنی معاون‏ فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن خیر مقدم به نمایندگان و دانشجویان فعال در عرصه نشریات دانشجویی گفت: بسیار خوشحالیم که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همزمان با روز خبرنگار‏ و یک روز بعد از این روز بزرگ‏ ، میزبانی این نشست را عهده دار است.

وی حضور فرهیختگان، دانشگاهیان، کارشناسان حوزه رسانه و نشریات دانشجویی و نمایندگان دانشگاه های علوم پزشکی در این نشست را مایه دلگرمی عنوان کرد وگفت: قطعا برگزاری این نشست و برپایی کارگاه های آموزشی وتخصصی در زمینه اصول و مبانی خبرنویسی و عکاسی و همچنین برگزاری کارگاه تخصصی حقوق آزادی نشریات ویژه کارشناسان، سبب ارتقای سطح دانش و بینش رسانه ای در میان جامعه دانشگاهیان علوم پزشکی خواهد شد.

جزنی خاطرنشان کرد: امیدوارم در نوشته ها و گفتارمان در نشریات و رسانه های خود اخلاق را سرلوحه کار خود قرار دهیم البته اخلاقی که توام با کرامت باشد .

وی خطاب به دانشجویان ، کارشناسان و فعالان عرصه نشریات دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: شما قطعا با نوشته های تان آینده را خواهید ساخت و قطعا نگاه و قلم شما سبب رشد و پویایی جامعه می شود از این رو مسوولیت بسیار سختی را در عرصه رسانه ای برعهده دارید. شما با نوشته های تان اثرگذاری خاصی بر اقشار مختلف جامعه می گذارید. پس چه بهتر که این اثرگذاری بسیار مفید و مورد توجه واقع شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین به آیات، احادیث و روایات بزرگان اهل دین در خصوص اخلاق و رفتار حرفه ای اشاره کرد وگفت: موضوع اخلاق و رفتار حرفه ای همواره در آیات و احادیث ائمه و بزرگان دین سفارش شده است و شما نیز باید در حوزه فعالیت خود اخلاق و رفتار حرفه ای را سرلوحه کار خود قرار دهید تا برکت واثرگذاری کار شما بیشتر تأثیرگذاری خود را داشته باشد.

وی با اشاره به 17 مرداد و سالروز شهادت شهید محمود صارمی خبرنگار ایرنا، خاطرنشان کرد: شما فعالان عرصه نشریات دانشجویی می بایست با رعایت اخلاق حرفه ای خبرنگاری این روز بزرگ را قدر بدانید و ارزش و جایگاه هر قلم و قدمی را که برمی دارید بدانید.

جزنی بر ضرورت ترویج بحث استاد مشاور و استاد راهنما در دانشگاه ها تأکید کرد وگفت: قطعا ما اگر این بحث را نهادینه نکنیم دچار مشکل خواهیم شد.قطعا هم اساتید، هم دانشجویان و هم کارکنان ما در راستای آموزش و تبادل نظرات و پیشنهادات خود در عرصه علم و دانش نیاز به این موضوع دارند و قطعا بحث آموزش و اخلاق حرفه ای و مهم تر از آن موضوع کرامت را نمی توان در کارها فراموش کرد و باید این ارکان اصلی سرلوحه افکار و اعمال مان باشد.

سخنران بعدی این مراسم دکتر حسامال‌دین علامه مدیرکل فرهنگی معاونت فرهنگی، دانشجویی وامور مجلس وزارت بهداشت بود.

وی طی سخنانی با بیان اینکه انتظاری که از خانه نشریات داشته‌ام بر آورده نشده است، گفت: ما در حوزه نشریات دانشجویی معضلات زیادی داریم. آیین نامه نشریات الکترنیک باید تدوین شود تا در راستای فعالیت در این نوع نشریات بهتر بتوانیم فعالیت کنیم.

وی با بیان اینکه محدوده و نحوه انتشار نشریات به زبان‌های قومیتی مورد تاکید و تایید مجدد شورای مرکزی نظارت بر نشریات قرار گرفته است، افزود: لازم است که اجزاء و جزئیات نحوه انتشار نشریات تعریف و تدوین شود.

علامه خاطرنشان کرد: در حوزه نشریات نگاه ما این است که خانه نشریات شکل بگیرد و همه مناطق ده گانه دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در این عرصه فعال باشند و نمایندگان مناطق دهگانه کشوری بتوانند هماهنگی های لازم با دانشگاه های خود را در این زمینه داشته باشند.

وی بر لزوم حمایت از نشریات دانشجویی تأکید کرد وگفت: دانشجویان فعال در عرصه نشریات دانشجویی ضمن حمایت اعتباری و معنوی از نشریات خود، می بایست آیین نامه هایی برای نشریات خود بنویسند.

 

 

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به وجود نشریات متعدد دانشجویی با موضوع های علمی، صنفی و تشکل های تخصصی، اظهار داشت: برخی تصور می کنند در خانه نشریات قرار است یکسری کارهای سیاسی خاصی انجام دهیم از این برای فعالیت حول و ولع زیادی دارند.

علامه افزود: کسی که می خواهد در حوزه نشریات دانشجویی فعالیت کند باید انگیزه و علاقه کافی داشته باشد و برای این حوزه وقت بگذارد و با تعامل با سایر دانشجویان و با بهره گیری از امکانات شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی، بتواند مدیریت خوبی بر رسانه و نشریه خود داشته باشد وبه نوعی تمرین مدیریت کند و از نظرات دوستان خود در بهتر شدن نشریه خود استفاده کند.

وی بر لزوم تدوین نظام نامه آموزشی تأکید کرد وگفت: ما در حوزه نشریات الکترونیک مشکلاتی داریم که باید در راستای حل آن اقدام کنیم و در حوزه نشریات الکترونیک کسانی را وارد عرصه کار کنیم که هم دارای انگیزه وهم دارای علاقه باشند.

علامه به برگزاری انتخابات خانه نشریات دانشجویی در روز سه شنبه 19 مرداد ماه در دومین روز از نشست فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور اشاره کرد وگفت: امید است این انتخابات با گزینش افراد اصلح و حرفه ای در کار به پایان برسد و خواهش من از دوستان این است که با نگاه سیاسی به این انتخابات ورود نکنند و در انتخاب و گزینش افراد مورد نظر خود، کاملا نگاه حرفه ای و بدور از سیاست داشته باشند.

این مقام مسؤول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بودجه اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت در برخی موارد حتی از بودجه دانشگاه های متوسط کشوری نیز پایین تر بوده است، خاطرنشان کرد: با این وجود ما سعی کرده ایم شور و نشاط خاصی در حوزه های مختلف هنری و فرهنگی در دانشگاه ها ایجاد کنیم.

وی ضمن تشکر از میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به واسطه برگزاری نشست سه روزه فعالان نشریات دانشجویی و برگزاری کارگاه های آموزشی وتخصصی خبرنگاری و عکاسی، اظهار داشت: بسیار خوشحالیم که بار دیگر این فرصت فراهم شد که با برگزاری این نشست آموزشی، سطح دانش دانشجویان در عرصه رسانه ای و نشریات را ارتقاء دهیم. خوشبختانه با توجه به تجربه های برگزاری دو سال گذشته نشست فعالان نشریات دانشجویی، امسال سعی کردیم جنبه های کارگاهی و مهارتی این نشست را بیشتر کنیم تا دانشجویان به صورت کاربردی و زیر نظر اساتید مجرب، با تکنیک های مختلف رسانه ای آشنا شوند.

علامه ادامه داد: خوشبختانه عناوین و سرفصل های خوب و کاربردی برای این کارگاه های آموزشی انتخاب شده است و شما دانشجویان و فعالان نشریات دانشجویی با انتخابی آگاهانه و آزاد می توانید نوع کارگاه و آموزش موضوعی خود در عرصه رسانه ای را گزینش کنید. خوشبختانه امسال با آوردن اساتید باتجربه و حرفه ای در این کارگاههای آموزشی، دانشجویان می توانند به بهترین نحو ممکن دانش فنی خود در زمینه خبرنگاری و نشریات دانشجویی را ارتقا دهند.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت به برگزاری نخستین جشنواره فیلم سلامت که ماه گذشته به همت دکتر ایازی معاونت اجتماعی وزارت بهداشت برگزار شد، اشاره کرد وگفت: خوشبختانه 80 درصد از رتبه های برتر در بخش مسابقه ای این جشنواره مربوط به دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور بود در حالی که انتظار می رفت دانشجویان دانشگاه های هنری بیشترین عناوین و مقام ها را از آن خود کنند، که این نشان می دهد زیرساخت‌های خوبی در بخش هنری نیز در دانشگاه های علوم پزشکی پایه ریزی شده است.

علامه به وجود 300 انجمن علمی و دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشکی که ثبت شده اند، اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت از اتحادیه های انجمن های علمی و دانشجویی حمایت خواهد کرد.

گفتنی است آقای مجتبی فیروزی کارشناس ناظر بر نشریات دانشگاهی و خانم ها الهه غضنفری ، خاطره صبور، سیده سعیده علیزاده و فاطمه زرینی از فعالین نشریات دانشجویانی دانشگاه در این مراسم حضور دارند.