معاونت فرهنگی دانشجویی - دانشگاه علوم پزشکی فسا

stu 95

اخبار دانشجویی

ارسال پیام

اخبار دانشجویی

دكتر نقدی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا:

دانشجو باید حس کند که مسئولان با او صادق هستند/دانشجوی علوم پزشکی، امروز دانشجوی ماست و فردا همکار ما

در تعامل با دانشجو نباید فقط دوران دانشجویی او را مد نظر قرار دهیم و 30 سالی را که قرار است همکارمان باشد، در نظر نگیریم. تکریم دانشجویان و اعتماد به آنها باعث پاسخ خوب می‌شود. با این دانشجویان از همان اول که وارد دانشگاه می‌شوند باید مثل یک نیروی همکار برخورد شود.

دکتر مجید نقدی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا در گفتگو با روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به توضیح فعالیت‌های کلان و شاخص دانشگاه علوم پزشکی فسا در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی پرداخت و برنامه‌های آتی این معاونت را تشریح کرد.نقدی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اصلی دانشگاه علوم پزشکی فسا، خوابگاه است، گفت: علیرغم اینکه سیاست‌های کلی وزارت بهداشت حول درمان‌محوری می‌چرخد اما انتظار داریم که در این میان مشکلات خوابگاه‌ها نیز دیده شود. کمتر دانشگاهی اجازه دارد به سمت کارهای عمرانی برود. البته در دو سال گذشته هیات رئیسه دانشگاه ما برای بار دوم اقدام به تغییر کاربری و تجهیز مجدد برخی بناها کرده است که در پی آن توانستیم دو خوابگاه دخترانه ایجاد کنیم. ساختمان اداری بیمارستان شریعتی را تغییر کاربری دادیم. در فاز اول یک خوابگاه 75 نفره و در فاز دوم یک خوابگاه 40 نفره ایجاد شد. برای اینکه از بهمن ماه بتوانیم این 40 دانشجو را مستقر کنیم نیاز به تجهیز خوابگاه داریم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی فسا حدود یک هزار و 100 دانشجو دارد، گفت: بر اساس یک رتبه‌بندی که از طرف اداره کل دانشجویی وزارت بهداشت انجام شد، دانشگاه علوم پزشکی فسا از نظر ازدحام دانشجو در اتاق‌های خوابگاه‌ها رتبه چهارم کشور را داراست. همچنین این دانشگاه از نظر تعداد متقاضیان خوابگاهی که اسکان داده شده‌اند دومین دانشگاه علوم پزشکی کشور است. بر این اساس وضعیت خوابگاه‌های ما نسبت به خوابگاه‌های دیگر دانشگاه‌های علوم پزشکی مطلوب‌تر است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا با تاکید بر اینکه ما مجبور هستیم اولویت اسکان در خوابگاه را به دانشجویان دختر بدهیم، توضیح داد: در شهرهای بزرگ مثل شیراز، تهران و اصفهان شرایط برای راه‌اندازی خوابگاه‌های خودگردان وجود دارد. ولی در بعضی از شهرستان‌ها، فرهنگ حاکم اجازه چنین اقدامی را نمی‌دهد و نمی‌توان دختر دانشجو را در سطح شهر رها کرد و اصلا این در شأن دانشجوی ما نیست. در چنین شرایطی ممکن است دانشجو ترجیح دهد که تحصیل نکند تا بخواهد در یک شهرستان کوچک درس بخواهند.

نقدی در ادامه در مورد صندوق رفاه دانشجویان گفت: محدودیت منابع وام دانشجویی باعث می‌شود این وام به دانشجوی ترم اول تعلق نگیرد. طبق مقررات صندوق، 300 هزار تومان وام به مجردها داده می‌شود و با یک اختلاف 70، 80 هزار تومانی هم به متاهل‌ها وام می‌دهند. دانشجوها به خصوص در شهرستان‌های کوچک نیازمند این وام هستند. با توجه به ضرورت آن، با رایزنی با صندوق رفاه توانسته‌ایم کسری اعتبار را جبران کنیم.

وی با اشاره به اینکه حوزه فرهنگی و دانشجویی درآمدزا نیست، گفت: پردیس‌های پولی باعث شده مشکلات مالی حوزه آموزشی کم شود و راه‌کارهای خیلی خوبی برای درآمدزایی این حوزه در دانشگاه‌ها تعریف شده است. اما حوزه فرهنگی و دانشجویی از لحاظ بودجه مشکلات عدیده‌ای دارد. سرانه هر دانشجو از بودجه فرهنگی دانشجویی 900 هزار تومان تعریف شده اما بر این اساس عمل نمی‌شود. ما تاکید داریم که بودجه‌های دانشجویی و فرهنگی از آموزش جدا شود. 

نقدی در ادامه گفت: یکی از مشکلات حوزه فرهنگی این است که در این حوزه سلیقه‌ای برخورد می‌شود. البته در دانشگاه علوم پزشکی فسا تحولات بسیار خوبی در حوزه دانشجویی و فرهنگی رخ داده و فضا دانشجومدارانه است و در این زمینه اقدام‌های خوبی انجام شده است. دانشجویان در گذشته از ساده‌ترین برنامه‌های فرهنگی محروم بودند اما الان اوضاع خیلی بهتر شده و در دانشگاه ما این مشکل احساس نمی‌شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا با ذکر این نکته که حوزه فرهنگی و دانشجویی کار کارشناسی و دقیق می‌خواهد، افزود: در حوزه فرهنگی خرج‌های روزمره داریم اما در حوزه دانشجویی تجمع هزینه‌کرد در زمان‌ها و فصول خاصی است. عمر خوابگاه‌های دانشجویی ما بالاست. سه خوابگاه ما عمر بالای ۲۵ سال دارند. 

سالیانه 1 میلیارد و 100 میلیون تومان هزینه غذای دانشجویان 
وی در ادامه گفت: هزینه‌های رفاهی و خوابگاه‌ها بخش اعظمی از بودجه فرهنگی و دانشجویی را به خود اختصاص می‌دهد. ما حدود 1100 دانشجو داریم که سالیانه بالغ بر 1 میلیارد و 100 میلیون تومان هزینه غذای آنها است. حوزه فرهنگی هزینه‌های زیرساختی دارد. مثلا اگر قرار باشد کانون‌های دانشگاه افزایش یابد نیاز به فضا و امکانات سخت‌افزاری دارد. اجرای برنامه‌های فرهنگی نیاز به بودجه زیادی دارد. اردوهایی مثل اردوی کربلا و مشهد بسیار هزینه‌بر است در عوض بسیار موثر است و در ذهن دانشجو می‌ماند. در این اردوها دانشجو پذیرش بیشتری نسبت به مسائل فرهنگی دارد.

نقدی درباره اهمیت صرفه‌جویی در امور دانشجویی اظهار داشت: باید یاد بگیریم در خوابگاه‌ها دانشجومدارانه و در عین حال صرفه‌جویانه هزینه کنیم. ما با قرار دادن کنتور آب در خوابگاه‌ها سعی داریم میزان مصرف آب در خوابگاه‌های مختلف را کنترل کنیم. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا فضای فرهنگی دانشگاه‌ها نسبت به چندسال گذشته تغییر کرده یا نه، گفت: باید از دانشجو پرسید که چقدر تفاوت در فضای فرهنگی دانشگاه احساس می‌کند. دانشجویان پزشکی چون 7 سال در دانشگاه هستند بهتر از بقیه متوجه تغییرات می‌شوند. پیشنهاد می‌کنم نظرسنجی صورت بگیرد و کارشناسانی از طرف وزارت بهداشت به صورت سرزده وارد دانشگاه‌ها شوند و نظرسنجی کنند. در این صورت مشخص می‌شود که سیاست‌ها چگونه اعمال می‌شوند. من به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی تغییر فضا را احساس می‌کنم. الان به دانشجوها نزدیک شده‌ام و آنها با ما صمیمی هستند و این برای من ارزش است. چهار سال قبل وقتی وارد خوابگاه می‌شدیم با ادبیات بدی از سوی دانشجو روبرو می‌شدیم ، امروز اما برخوردها و تعاملات سازنده‌ای از سوی دانشجوها مشاهده می‌شود. دانشجو باید حس کند که مسئولان با او صادق هستند و دانشجومدارانه رفتار می‌کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا درباره دانشجویان علوم پزشکی به نکته مهمی اشاره کرد و گفت: دانشجوی علوم پزشکی امروز دانشجوی ماست و فردا همکار ماست. اگر امروز تعهد را یاد گرفت فردا متعهد خواهد بود. در تعامل با دانشجو نباید فقط دوران دانشجویی او را مد نظر قرار دهیم و 30 سالی را که قرار است همکارمان باشد، در نظر نگیریم. اگر در دوران دانشجویی او را مهره زیر دست ببینم ، 30 سال در سیستم جواب منفی می‌دهد. تکریم دانشجویان و اعتماد به آنها باعث پاسخ خوب می‌شود. با این دانشجویان از همان اول که وارد دانشگاه می‌شوند باید مثل یک نیروی همکار برخورد شود.

نقدی با اشاره به اینکه اداره قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی فسا از بخش‌های فعال معاونت است، توضیح داد: اداره قرآن و عترت ما در دانشگاه مستقل است و در حال حاضر با دو نیرو فعالیت می‌کند. 20 اسفند امسال نیز اولین همایش قرآن، سلامت و سبک زندگی را برگزار می‌کنیم.

وی در ادامه صحبت‌های خود جشنواره فرهنگی را جشنواره‌‌ای بسیار اثربخش در سطح کل دانشگاه‌های علوم‌پزشکی دانست و اظهار کرد: جشنواره فرهنگی شرایط رقابت و فعالیت سالم را برای دانشجویان فراهم می‌کند. یکی از مشکلات اصلی ما در رابطه با این جشنواره مساله ایاب و ذهاب دانشجویان است که باعث ایجاد مشکلات زیادی برای ما می‌شود. از طرفی هم با استادان درگیر هستیم که بتوانیم غیبت دانشجویان را توجیه کنیم، همچنین موضوع مهمی که باید در امر داوری در جشنواره در نظر گرفته شود روند پیشرفت یک دانشگاه از موقعیت 1 به موقعیت 2 است. دانشگاه ما در یک سال با 24 اثر و در سال بعد با 180 اثر در جشنواره شرکت کرد. این روند رو به رشد در داوری‌ها لحاظ نمی‌شود. به علاوه این‌که دانشگاه فسا با دانشگاه‌هایی مثل شهید بهشتی، تهران و اصفهان مقایسه می‌شوند که از امکانات بیشتری برخوردار هستند. این جشنواره بیشتر تهران‌مدار است. 

این مدیر فرهنگی در ادامه پیشنهاد داد: جشنواره می‌تواند ابتدا در سطح منطقه برگزار شود و سپس برگزیدگان منطقه‌ای به سطح کشوری صعود کنند.