معاونت فرهنگی دانشجویی - دانشگاه علوم پزشکی فسا

stu 95

اخبار دانشجویی

ارسال پیام

اخبار دانشجویی

در این جلسه که امروز در سالن امام جواد وزارت بهداشت برگزار شد، دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، دکتر نژادجواد مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی اهواز، مشهد، کرمان، شیراز و شهید بهشتی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت حضور داشتند.

در این نشست دکتر نژادجواد مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت در سخنرانی خود به اهمیت شوراهای صنفی و استقبال دانشگاه‌ها از موضوع شهردار خوابگاه اشاره کرد.

وی با ذکر این نکته که علیرغم ابلاغ نشدن دستورالعمل شهردار ۸۷ شهردار خوابگاه مشغول به فعالیت شده‌اند، اذعان داشت: تشکیل شوراهای صنفی و واگذاری خوابگاه‌ها به شهرداران اتفاق مبارکی است چرا که دانشجویان مشکلات خود را بهتر می‌شناسند و بر اساس این شناخت بهتر می‌توانند در جهت رفع مشکلات برنامه‌ریزی کنند و نیازهای دانشجویان را پیگیری کنند.

طبق اعلام وی در جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت و همه دبیران شوراهای صنفی از دستورالعمل شهردار خوابگاه رونمایی خواهد شد.

در ادامه این گردهمایی سینا سعیدی دبیر مرکزی شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و نماینده کمیته رفاهی به نمایندگی از دیگر دانشجویان به طرح مشکلات و مسائل صنفی و رفاهی دانشجویان پرداخت.

عدم توزیع صبحانه و نبود میوه و سبزی در وعده‌های غذایی در برخی دانشگاه‌ها، تک منویی بودن غذا، استفاده از ظروف نامناسب در برخی سلف سرویس‌ها، مشکلات ایاب و ذهاب و نبود اینترنت رایگاه در برخی خوابگاه‌ها و درخواست برای صنعتی شدن آشپزخانه‌ها و افزایش مبلغ وام و تخصیص تسهیلات برای دبیران شوراهای صنفی از مهمترین مواردی بود که این دانشجو به آنها اشاره کرد.

دکتر فراهانی معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت در این جلسه با تاکید بر اینکه مشارکت دانشجویان تنها راه رسیدن به موفقیت در اداره حوزه فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌هاست، گفت: این بی‌مهری بزرگی است که دانشجویی دغدغه اجتماعی داشته باشد و بخواهد کمک کند اما از طرف دانشگاه همکاری و حمایتی از او صورت نگیرد. اگر  احساس می‌کنید در دانشگاه‌ها معاونان فرهنگی و دانشجویی جایگاه لازم را برای شما به عنوان فعالان شورای صنفی قائل نیستند با ما در میان بگذارید تا ببینیم مشکلشان چیست و با گفتگو مساله را حل کنیم.

دیگر سخنران این گردهمایی حجه الاسلام دکتر مهدی ابراهیمی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بود که شورای صنفی را مظهر تعامل و همکاری دوستانه و صنفی دانست و گفت: از شما دانشجویان فعال در شوراهای صنفی می‌خواهم که به سازماندهی و ساماندهی خواسته‌ها و مطالبات دانشجویان بپردازید. این مطالبات، پراکنده و در برخی موارد متناقض هستند، ساماندهی آنها باعث می‌شود بهتر بتوان مشکلات را حل کرد. مطالبات پراکنده هیجان ایجاد می‌کند و از این نظر وظیفه سنگینی بر عهده شماست.

وی تاکید کرد: وقتی دانشجو هم در برنامه ریزی و هم در اجرا مشارکت می‌کند کار مدیران دانشگاه نیز راحت‌تر می‌شود. البته این مشارکت باید هدایت شده و بر اساس امکانات و شرایط باشد.

دکتر محمدرضا حق شناس معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در این جلسه به برخی چالش‌های اساسی حوزه دانشجویی اشاره کرد و گفت: واقعی نبودن سرانه دانشجویی و نقصان در چارت سازمانی از جمله مشکلات حوزه دانشجویی است که پیشنهاد می‌شود با حمایت بیشتر صندوق رفاه و واقعی کردن سرانه دانشجویی بتوان برخی مشکلات را حل کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: دانشجویان برای کسب موفقیت نیاز به امکانات خوابگاهی مناسب، برنامه رفاهی و تغذیه‌ای مناسب و نیاز به نفریحات سالم دارند که این امور در حیطه معاونت فرهنگی و دانشجویی است و لازمه پرداختن به آنها واقعی شدن سرانه‌هاست.

در ادامه این گردهمایی دو جلسه پرسش پاسخ با حضور مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها، رئیس صندوق رفاه دانشجویان و قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت برگزار شد.

در جلسات پرسش و پاسخ که تا بعد از ظهر به طول انجامید دانشجویان مشکلات رفاهی و آموزشی خود را با مسئولان مطرح کردند.

گفتنی است در این گردهمایی آقای شهاب مجیدی دبیر شورای صنفی دانشجویی دانشگاه حضور داشت.